Technikum vs liceum – co wpływa na to, którą szkołę średnią wybrać?

Wielu rodziców absolwentów szkół podstawowych zastanawia się nad tym, jak pokierować dalszą nauką swoich pociech. Lepszym wyborem będzie posłanie dziecka do liceum, czy raczej powinno się je zachęcać do wybrania technikum? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista jak kiedyś, ponieważ rynek pracy podlegał na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat istotnym przeobrażeniom. Czy zachodzące na nim zmiany należy uwzględnić przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia?
Czy wybór rodzaju szkoły naprawdę ma znaczenie?
Owszem, przy wyborze szkoły warto myśleć w szerszej perspektywie, próbując przewidywać jakie zawody mogą w przyszłości zapewnić nie tylko rozwój kariery, ale również stabilność finansową (mającą przecież fundamentalne znaczenie dla normalnego funkcjonowania). Niemniej sam wybór między liceum lub technikum ma drugorzędne znaczenie – dużo ważniejsze jest dobranie profilu klasy korespondującego z umiejętnościami i zainteresowaniami dziecka oraz sama szkoła: nie jest tajemnicą, że nie każda placówka oferuje taki sam poziom nauczania.
Co wybrać? Technikum vs liceum – ostateczna odpowiedź
Czy w takim razie lepiej iść do liceum, czy technikum? Nie ma to większego znaczenia, jeżeli po szkole średniej dziecko będzie kontynuować naukę na studiach. Technikum może być lepszym wyborem, jeżeli dalszy rozwój kariery jest jeszcze wielką niewiadomą lub maturzysta zamierza po szkole zacząć pracę – jego absolwenci mają szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą się okazać pomocne w przyszłości, stanowiąc niejako „plan B” w przypadku, gdy kariera nie potoczy się zgodnie z planem. W obecnych czasach to właściwie jedyna zasadnicza różnica między wymienionymi typami szkół. Rodzice muszą przy tym pamiętać, że to dziecko ma największy głos w sprawie swojej przyszłości. Z kolei dziecko może wziąć pod uwagę porady i wskazówki rodziców, jednak musi wiedzieć, że ostateczna decyzja powinna pochodzić tylko i wyłącznie z wewnątrz dziecka.