Jak przygotować się do zajęć zdalnych w formie online?
W ostatnich czasach większość szkół, uczelni wyższych, a przede wszystkim uczniów musi radzić sobie z nauką zdalną. W tym celu należy zadbać o kilka aspektów, aby nauka odbywała się w optymalny sposób oraz w jak najlepszych warunkach umożliwiających przyswajanie wiedzy. Jak więc przygotować się do nauki zdalnej? O czym bezwzględnie należy pamiętać?
Nauka zdalna została wprowadzona bez przygotowania
Nie ma co ukrywać, że zarówno szkolne Instytucje Państwowe, jak i uczniowie nie byli przygotowani na tak szybkie przeniesienie stacjonarnych zajęć do zajęć w formie online. Jednak obecnie zdalne nauczanie to w zasadzie konieczność, przed którą stanęły szkoły i uczelnie wyższe w obliczu obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Jak wiadomo sytuacja nie pozwala na gromadzenie się wielu osób w klasach czy na salach wykładowych, ale nie można pozwolić sobie, żeby uczniowie mieli z tego powodu luki w edukacji.
Należało więc stosunkowo szybko i sprawnie zorganizować system zdalnego nauczania, przeszkolić w nim nauczycieli i uczniów, żeby nauczanie mogło przebiegać w sposób jak najbardziej efektywny biorąc pod uwagę okoliczności. Koniec końców nauka zdalna obowiązuje już od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie w jakikolwiek sposób zmienić. Stąd też warto przygotować się do takiej formy nauczania w optymalny, szczególnie jeśli zależy nam na zdobyciu wykształcenia.
Jak przygotować się do nauczania zdalnego?
Zajęcia zdalne przeprowadzane są najczęściej przez takie programy jak Microsoft Teams, Skype czy też Zoom. Aby w pełni komfortowo uczestniczyć w spotkaniach, należy wyposażyć się w urządzenie z mikrofonem i kamerką. To podstawa do tego, aby móc uczestniczyć w zajęciach, a także wykazywać się na nich aktywnością. A jak wiadomo najlepsze efekty przynosi nauka, kiedy jesteśmy w pełni zaangażowani na zajęciach i aktywnie w nich uczestniczymy.
Do wszelkich zdalnych spotkań formalnych najczęściej używa się laptopów, chociaż w przypadku ich braku równie dobrze spiszą się w wielu przypadkach telefony komórkowe. Warto jednak sprawdzić wcześniej jakość swojego mikrofonu i ewentualnie kamerki, żeby nie być później niemiło zaskoczonym faktem, że komunikacja nie przebiega tak płynnie, jak byśmy tego oczekiwali. Zajęcia online wymagają płynnego dźwięku i obrazu, ponieważ dopiero wtedy mają szansę być godnym substytutem zwyczajnych lekcji.
Podczas nauki zdalnej internet to podstawa!
Uczniowie na przestrzeni ostatnich miesięcy przekonali się, że połączenie internetowe niejednokrotnie potrafi płatać figle. Dlatego też należy jednoznacznie stwierdzić, że dźwięk i wideo to jedno, jednak wysokiej jakości połączenie internetowe jest tak naprawdę równie ważne.
Łączenie się przez portale takie jak Microsoft Teams wymaga dobrej jakości sieci – w innym przypadku będzie przerywać i ucinać konwersację, co niechybnie odbije się niekorzystnie na jakości zajęć. W przypadku pisania egzaminów, może być to też powodem nabrania podejrzeń przez egzaminatora co do nieuczciwości osoby piszącej test.
Jak widać do nauki zdalnej można bez problemu przygotować się w sposób optymalny. Po prostu w okresie nauczania zdalnego należy zadbać zarówno o szybki i sprawny sprzęt, a także o dobrej jakości usługi internetowe – bez nich niestety sprawna komunikacja może okazać się niemożliwa. Jeśli chodzi o połączenie internetowe to warto dodać, aby w trakcie rozmów wideo raczej powstrzymać się przed obciążaniem sieci w sposób drastyczny, jak może mieć to miejsce chociażby poprzez np. ściąganie plików o dużych rozmiarach.