Festiwal Sacrum Profanum 2020 w formie on-line
Tegoroczna edycja Festiwalu Sacrum Profanum ma zupełnie nowy, przemodelowany format. Zamiast tradycyjnej formy wydarzenie w całości odbywa się w internecie. Program festiwalu obejmuje dziewięć koncertów premierowych, z których większość jest biletowana.
Festiwal Sacrum Profanum 2020
Tegoroczny, już 18 festiwal rozpoczął się w ostatnią niedzielę października. W jego ramach odbędzie się w sumie dziewięć koncertów, rozłożonych w czasie na przestrzeni pięciu tygodni. Oficjalne zakończenie imprezy odbędzie się 29 listopada, jednakże tydzień później, 6 grudnia, zaplanowano specjalny epilog. Tegoroczna edycja obejmuje dzieła z Polski, ale także z zagranicy, z Irlandii, Kanady, USA oraz Australii. Obecna nadzwyczajna sytuacja wymusiła odmienny sposób organizacji corocznego wydarzenia. Jak zaznacza Krzysztof Pietraszewski, jeden z organizatorów, pozwala na dostarczenie odbiorcom treści najwyższej jakości oraz o odpowiednim natężeniu ułatwiającym jej przyswojenie.
„Ars Antiqua”
Na otwarcie festiwalu odbył się koncert „Ars Antiqua” w wykonaniu Stefana Węgłowskiego. W ramach wydarzenia internetowa publiczność mogła usłyszeć piękny cykl pieśni dedykowanych zmarłej matce kompozytora, Dorocie Grynczel. Prezentowane utwory jednoznacznie nawiązują do jej twórczości oraz bolesnego pożegnania wybitnej malarki. Koncert odbył się w poprzemysłowej hali, skąd był transmitowany do internetu.
Festiwal Sacrum Profanum odbywa się regularnie każdego roku począwszy od 2003 r. Każda jego edycja odbywa się w Krakowie. Jak podkreślili organizatorzy, tegoroczna edycja pozwoli pokazać publiczności mniej znane, ale interesujące miejsca na mapie. W tym roku festiwal odwiedzai miejsca, które są z reguły niedostępne dla tradycyjnych koncertów. Należy tu wymienić takie lokalizacje jak np hotel Cracovia oraz lokomotywownia Płaszów. Inne miejsca, gdzie będą rejestrowane i transmitowane wydarzenia to Seminarium Księży Zmartwychwstańców, nowohucki Pałac Dożów oraz Collegium Novum.