Miasto Katowice chce upamiętnić Kutza – budynek, w którym mieszkał reżyser przejdzie w ręce władz
Budynek, w którym mieszkał Kazimierz Kutz, obecnie jest własnością PKP. Władze miasta Katowice planują jednak były dom reżysera przejąć od Polskich Kolei Państwowych. Wszystko po to, aby w budynku mogło powstać miejsce upamiętniające Kazimierza Kutza. Niezwykły reżyser stworzył takie filmy jak Perły w Koronie, Śmierć jak kromka chleba, Sól ziemi czarnej, oraz Paciorki jednego różańca.
Kazimierz z Szopienic
Kazimierz Kutz miał wielki wkład w rozwój kultury Katowic. Sam pochodził z dzielnicy Szopienic. Kutz to bez wątpienia ikoniczna postać, która znacząco zapisała się w historii Śląska, sam z bycia Ślązakiem był bardzo dumny. Władzom miasta zależy, aby mocno zaakcentować pochodzenie reżysera, a także właściwie go upamiętnić. Jak podkreśla prezydent miasta Katowice Marcin Krupa, władzom zależy na stworzeniu ośrodka, który będzie upamiętniał reżysera z Szopienic.
Mieszkanie Kazimierza Kutza
Już we wrześniu dwa tysiące dwudziestego roku udało się od Polskich Kolei Państwowych pozyskać dwa mieszkania przy ulicy Plac Ogrodów Dworcowy. W jednym z nich mieszkał niegdyś Kazimierz Kutz. Sprawa dotyczy budynku numer cztery i docelowo miasto planuje nabyć wszystkie mieszkania, aby cały budynek mógł stać się centrum pamięci o reżyserze. Rozmowy z Polskimi Kolejami Państwowymi trwały długo, jednak we wtorek prezydent poinformował, że udało się nabyć wspomniane mieszkania. Kolejnym krokiem, który pozwoli sfinalizować przedsięwzięcie, będzie podpisanie aktu notarialnego.
Miejsce spotkań i edukacji kulturalnej
Ośrodek, który powstanie w tym miejscu, ma upamiętniać twórczość reżysera, ale także pełnić funkcję edukacyjną i kulturalną. Miejsce to bowiem wywarło duży wpływ na twórczość Kazimierza Kutza. Gdy przeprowadził się tutaj z rodziną pod koniec lat trzydziestych dwudziestego wieku, stanowiło ono późniejszą inspirację do wielu filmów. Nie jest to jednak pierwsza forma upamiętnienia reżysera. Bowiem szesnastego lutego wręczono Nagrody im. Kazimierza Kutza, pierwszą laureatką została Anna Dymna, również związana ze Śląskiem.