Serial o polityce – Top 10
Wybory prezydenckie w USA za pasem. Już jutro dowiemy się, kto wygra wyścig o Biały Dom. Jest to zatem dobra okazja aby przyjrzeć się tym serialom o polityce, które uchodzą na najlepsze tytuły ostatnich lat. Różne podejście twórców dało różne efekty.
„House of Cards”
Uznawany za najlepszy serial polityczny ostatnich lat nagrodzony dwoma Złotymi Globami. Tytuł z gatunku dramatu politycznego. Jest to licząca 6 sezonów opowieść skupiająca się na losach rodziny Underwoodów – Franka (w tej roli Kevin Spacey) i Claire (Robin Wright). Poznajemy perypetie Francisa Underwooda, który będąc rzecznikiem Partii Demokratycznej dąży do celu jakim jest zostanie prezydentem USA.
„Borgen” („Rząd”)
Serial opowiada fikcyjną historię duńskiej pani polityk, która niespodziewanie zostaje pierwszą w historii kraju kobietą na stanowisku premiera tego kraju. Tytuł uznawany jest za jeden z najlepszych europejskich seriali o polityce.
„Scandal”
Historia Olivii Pope, bohaterki, która jeszcze niedawno była dyrektorką ds. komunikacji Białego Domu. Obecnie prowadzi firmę z branży zarządzania kryzysowego. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z najważniejszym w swoim życiu wyzwaniem.
„Boss”
To historia burmistrza Chicago, który cierpi na nieuleczalną chorobę trzymaną w tajemnicy zarówno przed opinią publiczną jak i współpracownikami. Nasilające się halucynacje z czasem prowadzą go to totalnej fizycznej degeneracji.
„Veep” („Figurantka”)
Była pani senator, Selina Meyer (grana przez Julię Louis-Dreyfus) niespodziewanie otrzymuje nominację na stanowisko wiceprezydenta USA. Ku swojemu zaskoczeniu szybko odkrywa, że posada nie jest tym, o czym marzyła, ale wręcz przeciwnie, materializacją jej obaw.
„The West Wing” („Prezydencki poker”)
Serial, którego akcja toczy się w zachodnim skrzydle Białego Domu. Pracuje tam prezydent, Josiah Bartlet oraz jego wierny sztab.
„Ekipa”
Pierwszy polski serial z gatunku political-fiction opowiadający o pracy polityków, posłów oraz ich współpracowników.
„The Thick of It”
Serial utrzymany w konwencji satyrycznej. Opowiada o pracy fikcyjnego Ministerstwa Spraw Społecznych i Obywatelstwa w brytyjskim rządzie.
„State of Play” („Stan gry”)
To opowieść o starych przyjaciołach sprzed lat. Dziennikarz Cal McCaffrey oraz parlamentarzysta Stephen Collins po śmierci asystentki polityka łączą siły by razem przejść przez polityczne trzęsienie ziemi wywołane tym wypadkiem.
„The Good Wife” („Żona idealna”)
Alicia Florrick (Julianna Margulies) jest wzorową matką i żoną ambitnego polityka Petera (Chris Noth). Ich uporządkowane życie wali się w gruzy gdy mąż na skutek afery korupcyjnej trafia do więzienia. W tym momencie kobieta musi przewartościować swoje życie by poradzić sobie w nowej sytuacji.