Ewelina Karpińska-Morek laureatką wyróżnienia
Dziennikarka portalu interia Ewelina Karpińska-Morek została laureatką wyróżnienia w 27 edycji konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst „Do widzenia w niebie. Likwidacja szpitala w Kobierzynie”. Tekst ukazał się w ramach akcji „Zbrodnia bez kary”, której pomysłodawcą i organizatorem jest Interia, Wirtualna Polska oraz DW. Współautorką reportażu jest reprezentująca Deutsche Welle Katarzyna Domagała-Pereira.
Reportaż
W swoim materiale obie autorki odtworzyły i przybliżyły czytelnikom ostatnie godziny życia pacjentów w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie. Udało im się dotrzeć do krewnych osób zamordowanych tam 23 czerwca 1942 roku w ramach akcji T4. Uzyskały też wgląd w zeznania personelu medycznego oraz naocznych świadków pogromu. Niemałym odkryciem okazał się fakt aktywnego udziału dyrektora tej placówki, Alexa Krolla, w likwidacji placówki. Zbrodniarzowi udało się uniknąć kary i wieść po wojnie spokojne życie.
Omawiany tekst ukazał się drukiem w ramach cyklu redakcyjnego opisującego nieosądzone zbrodnie wojenne i ich sprawców. W ramach akcji „Zbrodnia bez kary” dziennikarzom udało się dotrzeć zarówno do rodzin oprawców jak i ich ofiar. Ustalili ich powojenne losy a zebrane materiały ukazywały się w formie reportaży na łamach Deutsche Welle, Interii a także Wirtualnej Polski. W sumie w ramach cyklu ukazało się kilkanaście różnych historii. W zbieraniu materiałów na potrzeby projektu brało udział łącznie 20 dziennikarzy wymienionych redakcji.
O autorce
Ewelina Karpińska-Morek jest wybitną absolwentką dziennikarstwa Uniwersytety Jagiellońskiego, która od 2006 roku pracuje dla portalu Interia, gdzie pełni funkcję zastępcy Dyrektora Serwisów Informacyjnych. Jest laureatką Polsko-Niemieckiej Nagrody im. T. Mazowieckiego za tekst „Z niej już jest Niemka”. Ponadto otrzymała też wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikację tekstu „150 kobiet z Auschwitz. Czarna transakcja farmaceutycznego giganta”. Dziennikarka jest także współautorką książki „Teraz jesteście Niemcami”, która powstała jako efekt międzynarodowej akcji medialnej „Zrabowane dzieci”.