Ciekawostki z życia Adama Mickiewicza
Podstawowe fakty z biografii Adama Mickiewicza zna każdy Polak. Warto tę wiedzę uzupełnić o pewne ciekawostki z życia wieszcza.
Nie każdy wie, że Adam Mickiewicz wziął udział w pogrzebie cesarza Napoleona Bonapartego. W październiku 1840 roku poeta wraz z rodziną opuścił Szwajcarię, gdzie pracował na uniwersytecie w Lozannie, i przeniósł się do Paryża. Wówczas właśnie sprowadzono do stolicy Francji zwłoki Napoleona.
Co warto wiedzieć o Adamie Mickiewiczu?
Pochowano je w kościele Inwalidów, w mauzoleum. Było to 15 grudnia 1840 roku. Poeta ze wzruszeniem obserwował bogaty orszak i ogromne emocje paryżan.
W Paryżu Mickiewicz niejednokrotnie spotykał się z Juliuszem Słowackim. Uczestniczyli w tych samych ucztach, podczas których niejednokrotnie improwizowali. Mickiewicz trochę lekceważył młodszego o 11 lat poetę, a Słowacki był niesłychanie ambitny. Jego dzieła to swego rodzaju polemika ze starszym kolegą. „Kordian” jest odpowiedzią na Mickiewiczowskie „Dziady”. Słowacki czuł, że potrafi pisać lepiej od autora „Pana Tadeusza”, ale to Mickiewicz cieszył się sławą i uwielbieniem. Autor „Kordiana” łudził się, że może konkurować z Mickiewiczem. Mimo podejmowania podobnych tematów, ich poezja była całkowicie odmienna. Nie lepsza i gorsza, po prostu inna.
W marcu 1855 roku po długiej chorobie zmarła żona poety, Celina Szymanowska. Pochowano ją na paryskim cmentarzu Père Lachaise. Latem tego roku Mickiewicz postanowił wyjechać do Turcji. Oficjalnie miała to być podróż naukowa, ale poeta we współpracy z Armandem Lévym, dawnym wojskowym, i innymi, postanowili sformować pułk do walki z Rosją po stronie Turcji.
Udało się utworzyć niewielką formację, ale Mickiewicz, już wcześniej mający problemy żołądkowe, rozchorował się po zjedzeniu nieświeżego jedzenia podczas krótkiego pobytu w Burgas. Do Konstantynopola wrócił chory, w listopadzie 1855 roku zmarł. Zwłoki przewieziono do Paryża i razem z ekshumowanym ciałem żony pochowano na cmentarzu w Montmorency.